info@ortodontiuzmani.net
ortodonti

ortodonti

Ortodonti, bilim olarak diş düzensizliği, orantısı çene ilişkileri ile ilgilenen bir diş hekimliği branşıdır. Kapsamlı olarak ortodonti en yaygın metal diş telleri ile uygulanmaktadır. Diş telleri dişlerin istenilen pozisyonlara taşımak için kullanılmaktadır. Diş telleri dışında kullanılan başka yöntemlerde bulunmaktadır. Ortodontik tedavi ile daha sağlıklı bir diş ve çene yapısına, daha estetik bir görünüme kavuşursunuz.

Ortodonti tedavi ile hastanın dişlerini düzeltmeye yardımcı ve doğru yerde olmaları sağlanmaktadır. Ortodonti tedavisinde genellikle hastanın dişlerini ayarlamak için diş telleri kullanılmaktadır. Ortodonti tedavi sonrasında, hastalar dişlerini korumaları gerekmektedir. Diş telleri genellikle ortodontist tavsiyene göre gece uyku sırasında, günün belli bölümünde, bir yıl sonra sadece birkaç gün, tedavinin belli bölümü içinse tüm gün takılmaktadır. Erişkin ortodontik hasta ömür boyu diş telini belli zamanlarda takma ihtiyacı daha fazladır. Ortodonti tedaviye gerek olup olmadığına ne kadar süreceğine sadece ortodontist karar verebilir.

Ortodontist tanı ve tedavi planlamasında, bazı özelliklerini tanımak gerekir.Etiyolojisinde mümkünse de dahil olmak üzere, sorunun niteliğini belirlemek, bireyin özel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre bir tedavi stratejisi tasarlamak; ve hastanın tam olarak kararının etkileri anladığı bir şekilde hastaya anlatılması gerekmektedir.

Türkiyede ortodontist olabilmek için YÖK tarafından tanınan bir diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra en az 4 yıl süren doktora programını tamamlamak gerekmektedir. Bu oldukça zorlu bir süreçtir.

Ortodonti Tedavi Uygulamaları Nelerdir?
Diş konumlarında değişiklik yapmak, Çene ve yüz kaslarında  meydana gelecek değişikliklere müdahale etmek yöntemleriyle uygulanabilecek tedavi sabit ya da hareketli olabilir. Ortodontik tedavide temel amaç ağız ve diş yapısına kuvvet uygulayarak düzensizliği gidermektir. Ortodonti Uzmanı size en uygun tedavi yöntemine karar verebilecek tek kişidir.

  • Diş Teli: Diş teli takılması en yaygın kullanılan yöntemdir. Diş üzerine Braket olarak adlandırdığımız aparat takılır.Daha sonra her dişteki braket birbirine geçirilerek dişlere hafifçe kuvvet uygulanır. Bu durumda dişler adım adım hareketlenmesi sağlanır. İstenilen estetik yapıya ulaşınca tedavi sonlandırılır. Tedavi süresi ortodontist tarafından belirlenir. Ortalama olarak iki ay ile yirmi iki ay arasında değişmektedir. Tedavi süresinde her ay ortodontist tarafından kontrollerle dişlerdeki tedavinin istenilen yönde olması süreci takip edilmelidir. Çocukların tedaviye benimsemesi için çeşitli renklerde ve yetişkinler için şeffaf olarak üretilen braketler bulunmaktadır.
  • Sabit Yer Tutucular: Süt dişlerinin olmadığı durumlarda,  yeni diş olgunlaşması dönemine kadar boşluğa doğru diğer dişlerin kaymasının önlenmesi amaç edinilmektedir.
  • Alignerlar (braketsiz tedavi): Yetişkinlerin sosyal çevrede kullanmaları amacıyla tasarlanmıştır. Şeffaf yapıları nedeniyle estetik kaygıya neden olmazlar. Diş fırçalama, diş ipi kullanma ve yemek yerken çıkarılmaları tedavide kolaylık sağlamaktadır.
  • Hareketli Yer Tutucular: Sabit yer tutucularla aynı amaçla kullanılmaktadırlar . Ortodontistin belirlediği dişlerin arasındaki boşluğu doldurur.
  • Çene yapısına yönelik aparatlar: Çene yapısının tedaviye etkisi nedeniyle doğru kapanmasına yönelik kullınlan aparatlardır.
  • Lip and cheek bumper: Yüz kaslarının dişlere etkisini kaldırmak amacıyla kullanılan aparatlardır.
  • Hareketli sabitleyiciler: Ortodontik süreç tamamlandıktan sonra dişlerin eski haline dönmesini engellemek amacıyla kullanılan aparatlardır.
  • Headgear: Damak genişletici bir cihaz türüdür.

Ortodontik tedavinin gerçek amacı hastaya sağlıklı bir kapanuş sağlamaktır. ancak estetik kaygılar nedeniyle de uygulanabilmektedir. Dudak-damak yarıklı veya şiddetli iskeletsel çene bozukluğu olan olgularda birden çok tedavi bir arada ortodontik-cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.

Ankara Ortodonti

Ankara Ortodonti

Ankara Ortodonti
Ankara Ortodonti