info@ortodontiuzmani.net

Diş Teli Çeşitleri

Braketlerin farklı çeşitleri vardır, dişin arka tarafından uygulanan lingual olarak, estetik amaçlı olarak seramik veya şeffaf olarak gözüken, beyaz renkli braket telleri mevcuttur.

Öncelikle ortodontide kullanılan malzemeler hareketli ve sabit apareyler olarak ikiye ayrılır. Hareketli apareyler genellikle koruyucu amaçlı kullanılan malzemelerdir. Esas tedavi üretici yöntem olarak braketler kullanılmaktadır. Braketler, ince metal yapıların dişin üzerine yapıştırılarak titanyum telle sürekli dişin üzerinde sabit konumlandırılarak dişin bulunduğu konumu zamanla değiştirdiği bir sistemdir.

Bunun farklı çeşitleri vardır, dişin arka tarafından uygulanan lingual olarak, estetik amaçlı olarak seramik veya şeffaf olarak gözüken, beyaz renkli braket telleri mevcuttur. Bunun kararı hekim ile kişinin görüşmesi sonucunda alınır.

Damon Braketler

damon-braket

Lingual Braketler

incognito-braket

Porselen Braketler

Estetik ve Sağlıklı Bir Gülüş

Metal Braketler

metal-braketler

Ortodonti tipleri nelerdir

Birincisi dişin dışına ya da içine takılan sabit tellerdir. İç yüzeye takılanlara lingual teller denir. Dış yüzeye takılanlar da iki gruba ayrılır. Porselen braketler veya metal braketlerdir. Bazen de takılıp çıkarılabilen braketler kullanılabilir. Hangi braket tipinin kullanılacağı kişinin isteğine, hekimin tavsiyesine ve kişinin ağız ve diş yapısına göre karar verilecek bir konudur.

.