info@ortodontiuzmani.net
Antalya Ortodonti

Diş Sağlığı ve Tatil

antalya ortodonti

antalya ortodonti

Diş Sağlığı ve Tatil. Yaz Tatili yaklaşırken daha güzel görünmek ve kendini daha iyi hissetmek isteyenler diyet ve sporun yanı sıra diş bakımına da önem vermeliler. Ankara Ortodonti konu hakkında bilgiler verdi.

Malum kararmış,sararmış,çürük,eksik ve kötü görünen dişler,insanın psikolojisini kötü yönde etkiliyor.Beyaz ve bakımlı dişler öz güveni artırıyor ve sorunsuz günleri beraberinde getiriyor.Dişler,insan yüzünde ilk dikkati çeken noktalardır.Ağız sürekli kullanılan bir organ olduğu için zarar görmesi de daha kolaydır.

Yaz aylarında diş bakımına daha da özen göstermek gerekir. Nasıl bedenimizin sağlığını korumamız önemliyse ağız ve diş sağlığımızı da korumamız bir o kadar dikkat edilmesi gereken bir husustur.Özellikle tatile çıkmayı düşünenler tatil öncesi diş hekimi kontrolünü mutlaka yaptırmalılar.Çünkü tatildeyken çürük dişler,diş eti kanamaları,20 yaş diş apseleri gibi sorunlar size tatsız sürprizler yapabilir.Örneğin;tükürüğümüzdeki minerallerin, dişlerde oluşan bakteri plaklarının üstüne çökmesiyle meydana diş taşları görsel olarak kötü bir görünümün yanı sıra diş eti iltihabı ve diş eti hastalıklarına neden olur,bu da ağız kokusuna yol açar.Bu tatsız sorundan da tatil öncesi mutlaka kurtulmalısınız.Sorunsuz bir tatil için önceden ağız ve diş muayenesinde gerekli tedbirler alınabilir. Bu sayede keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Tatile çıkmaya karar verenler seyahat çantalarına diş fırçalarını,diş macunlarını,diş iplerini,ağız gargaralarını mutlaka koymalılar.Seyahat sırasında da yemek yedikten sonra dişlerini fırçalamalılar. Tatil mekanlarında tüketilen hazır yemekler ve karbonhidrat bazlı yiyecekler, dişlerde oluşmuş küçük problemleri telafisi zor sorunlar haline getirebilir. Düzenli olarak fırçalanmayan dişlerde çürükler, diş etlerinde rahatsızlıklar başta olmak üzere bir sürü sorun meydana gelebilir.Bu nedenle her gün rutin olarak günde 3 kez dişlerini fırçalamayı ihmal etmemeliler.Yiyecek tüketimine de dikkat edilmeli…Tatlı seçiminde tercihlerini yoğun ve ağır tatlılar dışında kalan sütlü tatlılardan yana kullanmalılar.Yemek yedikten sonra dişleriniz için yapacağınız en iyi şey su içmektir. Yemekten sonra içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı ortadan kaldırır.Tabii yiyeceklerin yanında içeceklerin de tüketimi önemlidir.İçecek tüketirken pipet kullanılması iyi olur.Pipetler hızlı içim sağlayacak içeceklerin ağızda daha az zaman kalmasını sağlar.Sıcak havanın etkisi ile soğuk içecekler ilk tercih arasında yer alır. Ancak dişler bu soğuk içeceklerden zarar görebilir. Dişlerin sızlamasına,dişlerde çatlamalara,ağrı ve diş hassasiyetine neden olabilir.Bu nedenle tüketilecek içeceğin çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.

Diş Sağlığı ve Tatil

Diş Sağlığı ve Tatil

Tatilde havuz yerine denizin tercih edilmesinde de fayda var.Çünkü havuz suyu ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Havuz suyunda bulunan bakteriler ağız içinde bakteri oluşumunu artırır.Yüzme esnasında da havuz suyu ağızla uzun zaman temas ettiği için bu olumsuz sonuçtan kaçamazsınız. Fakat deniz suyu içerisinde bulunan tuz nedeniyle ağız ve diş sağlığına zarar vermez. İçerisindeki tuz ağızda bakterilerin artmasına mani olur ve yine içerisinde kimyasal madde bulunmadığı için diş sağlığı açısından risk teşkil etmez. Tam tersi yarar sağlar.Tatilin sefasını sürmek istiyorsanız dişlerinize iyi bakın !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir