info@ortodontiuzmani.net
ANKARA ORTODONTİ

Diş Gıcırdatma

 

ANKARA ORTODONTİ

ANKARA ORTODONTİ

Diş Gıcırdatma (bruksizm) uyurken bireyin farkında olmadan dişleri bilinç dışı sıkarak, rahatsız edici bir ses çıkarmasına neden olmasıdır.

Bruksizm genellikle kişinin yakın çevresi tarafından fark edilir. Kişi yıllar geçsede farkında olmayabilir.

Hasta genelde sabahları kalktığında çene ekleminde ve şakaklarda ağrı şikayeti duyar. Bazı hastalar sabah kalktıklarında ağızlarında kum varmış gibi hissettiklerinden bahsederler. Bu aşınan diş minesidir. Sıkma kuvveti bazen o kadar şiddetli olur ki dolgularda ve dişlerde kırıklar meydana gelebilir. 

ÇOCUKLARDA DİŞ GICIRDATMA

Çocuklar hem süt dişlenme döneminde hem de karışık dişlenme döneminde dişlerini gıcırdatırlar. Önemli olan bu gıcırdatmanın patolojik olup olmadığıdır. Eğer çocuğunuzda böyle bir durum görürseniz bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Eğer patolojik bir diş gıcırdatma söz konusu ise küçük yaşlarda koruyucu tedaviler yapılmalıdır. Yoksa dişlerde ve çene ekleminde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. 

DİŞ GICIRDATMANIN NEDENLERİ NELERDİR

Diş hekimi Diş gıcırdatmanın nedenlerini üç ana başlıkta toplayabilir.

DENTAL SEBEPLER

Bunlar adından da anlaşılabileceği gibi dişlerle ilgili nedenlerdir. Dişlerin kapanışı ile ilgili problemler başlıca nedendir. Olması gerekenden yüksek veya alçak yapılmış dolgular kapanış problemlerine yol açarlar ve gıcırdatmaya neden olurlar. 

SİSTEMİK FAKTÖRLER

Bunlar genel sağlıkla ilgili bir problemin sonucunda oıtaya çıkan gıcırdatmalardır. 

Yetersiz beslenme, barsak parazitler ve endokrin sistemdeki bozukluklar sonucu gıcırdatmalar görülebilir. Eğer bağırsaklar dolu ise barsak duvarında oluşan uyarılar beyne iletilir ve beyinde sindirim faaliyeti başlatılır. Sindirim enzimleri salgılanmaya başlar. Mide asidi ve tükürük akışı artar. Çiğneme kasları uyarılır ve gıcırdatma ortaya çıkar. 

Sinüzit nedeniyle postnazal akıntı olduğu durumlarda sanki ağızda yiyecek varmış gibi sindirim sistemi uyarılır ve gıcırdatma oıtaya çıkar. 

Çocuklarda dişler sürerken gıcırdatma meydana gelir. Bu çocuğun dişlerini keşfetmesiyle alakalıdır. Çıkan sesler hoşuna gidiyor olabilir. 

PSİKOLOJİK FAKTÖRLER

Bunlar günlük streslere ve kişiler sıkıntılara bağlı olan gıcırdatmalardır. 

DİŞ GICIRDATMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR? 

*Daha önce de bahsettiğimiz gibi en bariz belirti ağrıdır. Özellikle sabah saatlerinde çene ekleminde, yüzde, şakaklarda, boyunda ve başta ağrı görülür. Bu ağrı çiğneme kaslarının aşırı zorlanmasından kaynaklanır. 

* İleri derecede gıcırdatma vakalarında dişlerin tüberkül dediğimiz çıkıntılarında aşınma görülür ve diş yüzeyleri d üz leşin iştir. 

*Bazen aşınma o kadar çok olur ki hastanın dişleri kısalır ve dikey boyutta düşme görülür. 

Bu alt yüz dediğimiz burun ucu-çene ucu arası mesafede azalmaya neden olur. Bu da dudakların katlanması, yanakların içeriye doğru çökmesi gibi estetik sorunlara yol açar. 

* Dişlerde hassasiyetler görülebilir. 

* Dolgularda ve dişlerde kırıklar meydana gelebilir. 

*Sürekli aşırı yüke maruz kalan dişlerin kök uçlarında kistler oluşabilir. 

* Dişlerde aşınma ve dikey boyutun düşmesine bağlı olarak eklem problemleri gelişir. Ağız açıp kapatırken tıkırdamalar duyulur. İlerleyen dönemlerde ağız açmada kısıtlamalar ve çene kilitlenmeleri görülebilir. 

*Dişlerde sallanma ve açılmalar görülebilir. 

BRÜKSİZMİN TEDAVİSİ Çocuklarda öncelikle diş gıcırdatmanın patolojik olup olmadığı tespit edilir. Diş gıcırdatmanın sıklığı ve gün içinde dağılımı tespit edilir. Basit çözümler yapılır. Dişlerde aşırı aşınmalar varsa tedavi edilir. Bağırsak paraziti sinüzit gibi sistemik hastalıklar varsa tedavi edilir. 

Yetişkinlerde gece plağı kullanılır. Bunlar ısırma kuvvetini emen ve dişlere azaltarak ileten yumuşak malzemelerdir. 

Hem dişlere baskıyı azaltır hem de alt çeneyi uygun konumda tutarak ekleme gelecek baskıyı engellerler. Kas gevşet içil erden yararlanılabilir. Diş kaynaklı gıcırdatmalarda hatalı restorasyonlar (dolgu veya protez) varsa bunlar düzeltilmelidir. Aşırı strese bağlı gıcırdatmalarda psikolojik tedavi yapılması gerekebilir. Eğer tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde özellikle çene ekleminde cerrahi tedavi gereksinimine neden olacak sorunlar oluşabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir