info@ortodontiuzmani.net
Ortodonti Uzmanı

Ortodonti uzmanı yetersizligi hastaları zora sokuyor

Çocuklarda diş-damak bozukluklarını tedavi eden ve sınırlı sayıda hastanede bulunan ortodontibölümleri adeta alarm veriyor. Çoğu hasta uzman yetersizliğinden dolayı tedavisini ertelemek zorunda kalıyor. Kimilerine haftalar, aylar hatta yıllar sonrasına randevu verilebiliyor. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, Türkiye’de ortodonti uzmanı sayısının oldukça az olduğuna işaret etti.

“Bu bir realite” diyen Şencan, “Sorunu çözmek için son iki yıldır ortodonti alanına maksimum sayıda asistan veriyoruz. İhtiyacı bu şekilde gidermeye çalışıyoruz. O nedenle biraz dişimizi sıkmak ve bir müddet böyle devam etmek zorundayız. Öte yandan temel ortodonti ile ilgili diğer diş hekimlerinin de yapacağı pek çok şey var. Bunlardan da istifade etmekte fayda var. Bazı hastalarımızı normal diş hekimlerine de yönlendirebiliriz” açıklamasında bulundu.Ankara Ortodonti uzmanlarının konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.


BAŞKA YERE SEVK EDİYORUZ

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı’ndanProf. Dr. Nejat Erverdi “Önemli oranda yoğunluk var. Ancak isteyen hastayı dışarıya sevk ediyoruz. Bilindiği gibi 18 yaş altı hastaların tedavi giderlerinin yarısından fazlasını devlet ödüyor. Dolayısıyla her gelen hastaya dışarı sevk edelim mi diye sormak zorundayız” ifadelerini kullandı.

7 YIL SONRASINA RANDEVU

İstanbul’da yaşayan 9 yaşındaki Zeynep Ceren Bal da mağdur olan hastalardan sadece biri. Süt dişleri dökülmediği için acilen tedaviye alınması gereken Bal, randevu almak için ailesiyle İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’ne gitti. Hastaneden aldığı cevap karşısında şaşkına dönen aile, minik Zeynep için 7 yıl sonrasına gün verildiğini iddia etti. Anne Selma Bal, çocuğun acilen ortodonti tedavisi olması gerektiğini belirterek, “9 yaşında olmasına rağmen hâlâ süt dişlerinin çoğunu dökemedi. Ana dişleri şu anda damaklarında çıkmayı bekliyor. Acilen ortodontik tedavi görmesi lazım. Aksi halde ağzını kapatamayacak duruma gelecek” dedi.

Ortodonti sadece iki hastanede var

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Müyesser Saraç, hasta yoğunluğunu doğruladı. Resmi kurum olarak bir Marmara Üniversitesi’nde bir de İstanbul Üniversitesi’nde ortodonti bölümünün bulunduğunu belirten Saraç, “Her iki kurumda da SGK’lı hastalar ücretsiz tedavi ediliyor. Diğer hastanelerde yok. Yoğunluk bundan kaynaklanıyor. Telefonla randevu almıyoruz. Hastanın bizzat başvurması gerekiyor. Bu nedenle randevularda birikme olabiliyor” diye konuştu.